Praca za granicą w charakterze opiekunki - krok po kroku

Coraz więcej osób korzysta z możliwości wyjazdu do pracy za granicę. Dużą popularnością cieszy się zatrudnienie w charakterze opiekunki osób starszych i pielęgniarki. O wymaganych kompetencjach i procesie rekrutacji opowiadają eksperci z firmy Promedica24, świadczącej usługi opiekuńcze w Niemczech.

Proces starzenia się społeczeństwa Europy Zachodniej wymusza na rynku pracy pewne zmiany. Usługi związane z opieką nad osobami starszymi w takich krajach jak Niemcy, stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, że polski personel znany z poświęcenia dla pracy cieszy się dużym powodzeniem i uznaniem. Na pracę w tym charakterze najczęściej decydują się kobiety między 30 a 55 rokiem życia. Firma Promedica24 zapewnia im legalną pracę i organizuje wszelkie formalności. Pracownicy są zatrudniani na umowę o pracę oraz mają zapewnione wszystkie świadczenia, co gwarantuje im możliwość wypracowania przyszłej emerytury.

Opiekun doskonały – życzliwość i doświadczenie
Opiekun medyczny to zawód szczególny. Tutaj w większym stopniu liczy się osobowość, cechy charakteru takie jak cierpliwość, wyrozumiałość, empatyczne podejście do drugiego człowieka i uśmiech. Rekrutując kandydatów zwracamy oczywiście uwagę na doświadczenie i poziom znajomości języka, jednak wielką rolę pełnią cechy charakteru ubiegających się o pracę. Opiekun musi być osobą otwartą i wrażliwą, by rozpoznać potrzeby pacjentów - mówi Katarzyna Stasica, Kierownik działu Rekrutacji z firmy Promedica24.

Kompetencje tzw. twarde, które są wymagane w zawodzie opiekuna medycznego koncentrują się głównie wokół wcześniejszych doświadczeń kandydata. Bierzemy pod uwagę osoby, które zajmowały się już osobami starszymi lub chorymi. Mogli to być nawet członkowie rodziny - dodaje Katarzyna Stasica z firmy Promedica24. Bardzo ważnym atutem jest znajomość języka kraju, do którego chcemy aplikować. Chodzi zwłaszcza o możliwość porozumienia się w sytuacjach życia codziennego oraz słownictwo medyczne, niezbędne do wypełniania codziennych obowiązków. Dla osób, które mają bogate doświadczenia zawodowe, ale nie czują się pewnie w kwestiach językowych, firma Promedica24 zapewnia dodatkowe, bezpłatne szkolenia z języka niemieckiego organizowane w biurach regionalnych firmy. Już niedługo na stronie internetowej będzie można także znaleźć mini słowniczki, rozmówki i opis zakresu znajomości języka niezbędny do podjęcia pracy w Niemczech z Promedica24.

Kandydaci spełniający powyższe wymagania mogą znaleźć zatrudnienie w charakterze opiekunek osób starszych lub chorych w domach pacjentów . Osoby z wykształceniem pielęgniarskim mogą podjąć taką samą pracę lub zdecydować się na zatrudnienie w instytucjach medycznych, domach opieki, sanatoriach i szpitalach.

Rekrutacja – krok po kroku
Pierwszy krok zawsze należy do zainteresowanych. Na początku kandydatki na stanowiska opiekunek osób starszych powinny wysłać formularz dostępny na stronie www.Promedica24.pl ze swoimi danymi kontaktowymi. Wówczas konsultant firmy Promedica24 skontaktuje się z nimi telefonicznie w celu przedstawienia oferty i weryfikacji doświadczenia oraz znajomości języka. Osoby, które pozytywnie przejdą pierwszy etap rekrutacji są zapraszani na spotkanie rekrutacyjne w jednym z naszych Oddziałów regionalnych. Podczas spotkania pogłębiamy wiedzę o umiejętnościach i predyspozycjach kandydata oraz rozmawiamy o szczegółach zatrudnienia. Jeżeli kandydat spełnia wszystkie wymagania, w ten sam dzień podpisujemy z nim umowę o pracę – mówi Katarzyna Stasica z firmy Promedica24.
Po podpisaniu umowy przedstawia się pracownikowi konkretne oferty pracy - to on decyduje czy chce je przyjąć czy też nie. Jeżeli oferta zostanie zaakceptowana również przez drugą stronę - pacjenta,można wyjechać do pracy nawet w ciągu pierwszych kilku dni .

Szczególny wzrost zapotrzebowania na usługi opiekuńcze pojawia się w okresie wakacyjnym, gdy wiele stałych opiekunek decyduje się na urlop. Chociaż rekrutację prowadzimy przez cały rok, w okresie wakacyjnym podpisujemy największą część umów z opiekunkami - mówi Katarzyna Stasica. - Osoby znające język niemiecki oraz mające doświadczenie w opiece otrzymują oferty pracy właściwie od zaraz. Wystarczy tylko zadzwonić i umówić się na spotkanie w jednym z dwudziestu oddziałów firmy – dodaje ekspert Promedica24.pl

Wyjazd za granicę w charakterze opiekunki osób starszych lub chorych jest interesującym doświadczeniem, które wzbogaci naszą wiedzę zawodową, a także pozwoli sprawdzić się w rożnych życiowych sytuacjach. Dostaniemy dobrze płatną pracę, a jednocześnie poznamy nowy kraj i jego kulturę.

***
O Promedica24
Firma Promedica24 od 2004 roku świadczy usługi pielęgniarskie i opiekuńcze dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w Niemczech, Austrii i Polsce. Personel Promedica24 opiekuje się osobami chorymi w domach prywatnych, szpitalach, sanatoriach, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia.

W skład grupy Promedica24 wchodzi agencja rekrutacyjna Promedica24 Recruitment specjalizująca się w rekrutacji do sektora medycznego i farmaceutycznego w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej (m.in. Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Belgia, Holandia oraz Portugalia).
Strona główna: http://www.promedica24.pl